Parafia Św. Franciszka z Asyżu w Brzezinach

Archiwum 2010


PRZYGOTOWANIE DZIECI DO PIERSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

komunia Czym jest I Komunia Święta dla rodziców i ich dzieci?

Pierwsza Komunia Święta to dla rodziców przypomnienie o tym, że powinni oni karmić swoje dziecko tymi samymi wartościami i prawdami, którymi karmi nas Bóg. To właśnie rodzice mają być pierwszymi świadkami tego, że Bóg każdego z nas doskonale rozumie i nieodwołalnie kocha. Rodzice dają dziecku czytelne świadectwo o miłości Boga do człowieka wtedy, gdy nie tylko do dziecka, ale również do siebie nawzajem odnoszą się z szacunkiem i z radosną miłością. Miłość doświadczana w rodzinie sprawia, że dziecku łatwo będzie uwierzyć w to, że Bóg kocha je nieodwołalnie i bezwarunkowo.

I Komunia Święta to okazja do tego, by wraz z dzieckiem wspomnieć i ponownie przeżyć chrzest święty, czyli pierwszy sakrament, który przyjęło ich dziecko. Chrzest to bowiem sakrament, w którym Bóg zawierzył rodzicom dziecko, które On kocha i które jest Jego przybranym dzieckiem. Prosząc o chrzest, rodzice zobowiązali się do tego, by codziennie karmić swojej dziecko Bożą prawdą o człowieku i Bożą miłością do człowieka.

Ważnym zadaniem rodziców w okresie bezpośredniego przygotowania do I Komunii Świętej jest prowadzenie dziecka na duchową głębię. Chodzi tu zwłaszcza o wyjaśnianie dziecku, że to, co najważniejsze, jest ukryte przed naszym wzrokiem. To, co decyduje o naszym życiu i o naszym losie, opiera się bowiem na miłości i na zaufaniu. Niezwykle ważnym sposobem przyprowadzania dziecka do Boga jest wspólna modlitwa w rodzinie, regularny udział całej rodziny w niedzielnej i świątecznej Eucharystii, a także wspólna lektura Pisma Świętego, które w prosty i poruszający sposób opowiada niezwykłą historię miłości Boga do człowieka.

Przygotowanie do I Komunii świętej w Parafii św. Franciszka z Asyżu:
komunia
Dzieci uczestniczą w katechezie szkolnej przybliżając prawdy wiary i zasady moralności chrześcijańskiej.

W każdą niedzielę o godz. 10.00 uczestniczą we Mszy świętej z kazaniem dla nich. Aktywnie przeżywają nabożeństwa okresowe: Roraty, Droga krzyżowa, rekolekcje parafialne od 14 do 17 marca 2010 roku. Dodatkowo w każdą drugą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 10.00 spotkanie dla rodziców i dzieci na Sali „Pokój i Dobro”, gdzie rodzice omawiają sprawy organizacyjne liturgii a dzieci zbliżają tajemnicę Chrystusa ukrytego w Eucharystii pod okiem kapłana.

Terminy miesięcznych spotkań:
14 lutego, 14 marca, 11 kwietnia, 10 maja, 13 maja, 15 maja, 17 maja, 19 maja, 21 maja - próba pierwszej spowiedzi, 22 maja – pierwsza spowiedź i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
23 maja 2010 r., o godz. 11.30 – Msza święta z udzieleniem I Komunii świętej, której przewodniczyć będzie proboszcz parafii, o. Zbigniew Rogowski, OFM.