Parafia Św. Franciszka z Asyżu w Brzezinach

Archiwum 2010


„Muzyka w XVII – wiecznym klasztorze”

Pierwszy koncert, inaugurujący, odbył się zaraz po świętach Wielkanocnych. Usłyszeliśmy tenora Stanisława Kiernera z żoną Anną, improwizacje organowe na temat pieśni wielkanocnych Krzysztofa Urbaniaka i poezję ks. Twardowskiego, przynoszącą radość i nadzieję, w interpretacji Wojtka Walasika.

Drugi koncert, pełen był zadumy. Po tygodniowej żałobie przyniósł nam refleksję w wykonaniu Anny Wereckiej – mezzosopran i Karola Hilli - organy. Poezję religijną, niełatwą, głęboką, mądra- Jana od Krzyża, św.Teresy i Jana Pawła II czytał Wojciech Walasik.

koncert Koncert majowy – finałowy I-szego cyklu koncertów „Muzyka w XVII – wiecznym klasztorze”, zgromadził wielu wykonawców. Oprócz solistki Moniki Kolasy – Hladikovej – mezzospran i Jakuba Garbacza - organy – wystapiły 2 chóry: Chór Państwowej Szkoły Muzycznej 1szego stopnia w Brzezinach i Chór Parafialny oo. Franciszkanów w Brzezinach. W nieco lżejszej już formule, ale z wyraźnym akcentem majowym czyli miesiącem Matki Boskiej.

Słowo o muzyce i koncepcji koncertów czytała dyrektor artystyczna koncertów – Ewa Rzetecka.

Koncerty gromadziły dużą publiczność (szczególnie ostatni). Na umieszczonym na dole ekranie można było oglądać występujących na chórze artystów. Wysokiej klasy artyści, jak i tematyka koncertów, stworzyły bardzo dobrą jakość i poziom cyklu, który mamy nadzieję na stałe wpisze się w klasztor Franciszkanów i ziemię brzezińską.

Organizator:
Parafia oo. Franciszkanów p.w. św. Franciszka z Asyżu w Brzezinach
Współorganizatorzy – sponsorzy:
Urząd Miasta Brzeziny
Starostwo Powiatowe w Brzezinach
Patronat medialny:
TVP ŁÓDŹ
Kierownictwo artystyczne:
Ewa Rzetecka